Защо замених Windows – Инсталация и интерфейс
След излизането на Windows 10 през 2015 година, операционната система на Microsoft предлага много иновативни приложения, като запазва хардуерната съвместимост от предишните версии. Това ми даде повод да пробвам как се държи тя в нормална офис среда. В продължение на няколко години един от офис компютрите беше с инсталирана въпросната ОС. В течение на времето започнах да откривам недостатъците ѝ, които според мен се оказаха много. От години предпочитаната от мен ОС е KDE Neon, но за някои задачи все още е необходимо да използвам Windows. Мога да изброявам с часове проблемите на тази ОС и какво не ми допада в нея, но нека започнем с малките неща. Те започват още от инсталационния процес.
Повечето съвременни софтуерни продукти събират информация за това как потребителят ги използва по един или друг начин, но имат възможност това да бъде изключено. В повечето случаи потребителят е прикачен да се включи в програмата за „User Experience“, но по подразбиране не е включен.
Според Microsoft, обаче потребителят няма право да спре проследяването и събирането на информация на компютър. Какво се оказва? Вие си купувате компютър, а реално Microsoft го управлява. Вие нямате избор за пълно отказване от телеметрията на Windows, което е недопустимо. Ако все пак Ви се налага да използвате Windows, може да спрете телеметрията с външен инструмент като WinAero Tweaker или Destroy Windows 10 Spying.
След като преминете първата част от инсталационната програма, се появява екран за въвеждане на потребителско име. Тук идва следващата изненада. Windows всячески се опитва да Ви спре да направите локален потребителски акаунт. Все пак възможността все още не е напълно изчезнала. Ако успеете да се преборите с това, следва първото включване на операционната система, където получавате уникалният изглед на „новото“ старт меню, което за разлика от това в Windows 7, не е функционално, контекстното меню на всички елементи в него е ограничено и като цяло не изглежда добре, според мен.
Интерфейсът изглежда познат, нищо различно. Икони, работен плот, стартово меню, контролен панел, нов контролен панел. Ето тук се появява недоразумението Settings App. Вече 5 години Microsoft не могат да решат, кое от двете да бъде менюто за управление на Windows. За една операционна система, която се ползва в бизнеса масово, това е огромен проблем.
Решавате да разгледате какви са новите приложения в стартовото меню на Windows 10. Там ще видите някои игри, които може би никога няма да играете, но пък ако деинсталирате, Microsoft ще се погрижи да ги инсталира отново със следващата актуализация. За сметка на това липсват добре познатите игри от Windows - Solitare, Minesweeper и FreeCell. За да се сдобиете с тях, ще трябва да ги изтеглите от Microsoft Store, като бонус ще получите и куп реклами, докато играете. Да не забравяме, че това е операционната система, за която все пак плащате лиценз за ползване.
Отваряте This PC, или както се казваше преди - My Computer. Искате да прехвърлите файловете си на диска. В този момент получавате съобщение (реклама) за новите възможности на OneDrive в Windows 10. Какво пък, реклами, телеметрия. За момента всичко работи добре, ще го превъзмогна.
Когато вече файловете ви са подредени, и решите да започнете с инсталацията на програмите, които използвате, нещата стават интересни. Повечето потребители използват пакет от базови програми, като браузър, офис пакет и архиватор. Както казахме по-рано, Microsoft трудно взимат решения (като това за контролния панел) и по този повод вие имате два браузъра – старият Internet Explorer и новият Microsoft Edge. Ако решите да използвате браузър различен от Microsoft Edge, инсталирате го и си позволите да изберете, че искате този друг браузар да бъде програмата по подразбиране за разглеждане на уеб страници, ще се сблъскате с 5-6 прозореца за промяна на програмите по подразбиране, като на всяка стъпка ще ви се напомня, че Microsoft не го препоръчва. След като успеете да го направите, въпреки нежеланието на вашия Windows, ще продължите да получавате pop-up за новите възможности в Micrsoft Edge и как той е по-бърз и икономичен откъм разход на енергия.
Все пак не мога да не изтъкна факта, че инсталацията на драйвери е почти изцяло автоматизирана. Нещо, което в предишните версии си беше голямо мъчение.
Дотук приключвам с мнението си за инсталацията и интерфейса на Windows. В следващите статии ще разгледам различните възможности, предлагани от други ОС, плюсовете и минусите им.